משלוחים בינלאומיים


דגשים לגבי משלוחים בינלאומיים

במשלוחים בינלאומיים יש צורך להעביר סחורות, חבילות ומטענים ממדינה אחת לאחרת, והם כרוכים בהליך מורכב שיש להכירו ולבצעו נכון. יש לבצעו היטב מבחינת בחירת מסלול ואמצעי ההובלה מתאימים, ומבחינת התמודדות עם הליכי בירוקרטיה שונים. הדבר יבטיח ביצוע משלוח בינלאומי באופן היעיל והכדאי ביותר.

 

הצורך במשלוחים בינלאומיים

במציאות של ימינו בה סחר מבוצע און ליין וחוצה גבולות, ימים ויבשות, הצורך בשירותי משלוח בינלאומיים גדול מאי פעם ובכל מגזרי המשק, בין אם בקרב אנשים פרטיים, עסקים או גופים ציבוריים. כך למשל, יש אנשים פרטיים המבקשים את השירות עבור העברת תכולת בית בגין רילוקיישן, או בגין רצון לייבא מכונית יוקרה שלא נמכרת בארץ.


כמו כן השירות חיוני ליבואנים ויצואנים ועסקים רבים הרוצים להעביר מוצרים, סחורות וחומרי גלם. עבור צרכים אלו ונוספים עונה שירות שילוח בינלאומי שמומלץ לבצעו עם ליווי של חברה מקצועית, שתסייע בהליך המורכב ותייעל אותו, תוזיל את עלויותיו ותבטיח את הגעת המשלוח ליעדו בבטחה ובזמן.

 

בחירת אפשרות למשלוח בינלאומי

משלוח בינלאומי מבוצע בשלושה אמצעי הובלה עיקריים - שילוח לחו"ל דרך האוויר, דרך הים או ביבשה, כאשר עבור שילוח חבילות לחו"ל מישראל שתי האופציות הראשונות יותר רלוונטיות.

הבחירה בין שלוש האפשרויות משתנה בהתאם לצרכי השילוח ומאפייני המשלוח. בין שיקולים אלו נושא מהירות הגעת המשלוח הוא לא אחת מהותי ביותר, לאור מחויבות ללקוחות להגעת סחורות בזמן וצורך במוצרים להתנהלות השוטפת של העסק. לכן יש לתכנן מראש את מועד הגעת הסחורה ולהבין אם מדובר במשלוח דחוף - אז יש לשקול להעבירו במטוס, או משלוח פחות דחוף שניתן להעבירו בספינה.

 

גורם נוסף שיש לקחת בחשבון הינו משקל ונפח המשלוח, שכן עלות ההעברה מאוד גבוהה דרך האוויר אם מדובר במשלוח כבד וגדול, ולכן לא אחת יש להעבירו בשילוח ימי או יבשתי. ישנם עוד שיקולים שצריך לקחת בחשבון בבחירת צורת השילוח, למשל מידת רגישות המטען, שבירותו או היותו רגיש לחומרים ומצבי לחץ שונים, צורה מיוחדת של המטען ועוד. כמו כן, יש לבחון את מסלול העברת המשלוח והיותו עבור במסלול המהיר ביותר דרך מדינות שיש לישראל עימן יחסי מסחר או יחסים דיפלומטיים.

 

תכנון נכון של משלוח בינלאומי

כדי להבטיח את הגעת הסחורה לארץ או לחו"ל באופן בטוח ושלם ובעלות כדאית, יש צורך בתכנון נכון של הליך שילוח החבילות. התכנון לוקח בחשבון את כל הגורמים השונים המשפיעים על הגעת המשלוח במועד המבוקש, כגון את מאפייני, משקל ונפח הסחורה, אופן אריזתה הנאות ואמצעי ההובלה המתאים ביותר בין אם ימי, אווירי או יבשתי. כמו כן יתוכנן מראש כל מסלול של הובלת המשלוח ליעדו עם מעקב בזמן אמת אחר מיקום המטען ותיאום מדויק בין גורמי אחסון והובלה שונים.

 

בנוסף, יש להשוות בין חברות ספנות ותעופה שונות לבחירת אמצעי ההובלה והמסלול הכי מהיר ובעלות המשתלמת ביותר. למשל יש הבדל בין נמלים שונים מבחינת יעילותם ומהירות עבודתם. יש גם לראות שהמטען עובר דרך מדינות שיש מולן הסכמי סחר בינלאומיים ולבחון את עלויות המכס במדינות שונות.

 

מעבר לכך יש להיות ערוכים מראש עם כל האישורים והטפסים הנדרשים למעברי גבול, לבדיקות ביטחוניות ומעבר מכס, עם כל האגרות והמיסים שיש לשלם. למשל יש צורך להציג במכס חשבון ספק מסחרי, שטר מטען, טופסי שוק, פירוט של האריזות, תעודת מקור ועוד. חשוב להבין כי אישורים וניירת לא שלמים יכולים לגרום לעיכובים רציניים במכס בשחרור הסחורות, ולכן חשוב להגיע מוכנים למעמד זה עם כל מסמך נדרש.

 

ביטוח מטענים

פרמטר חשוב נוסף בהליך שילוח בינלאומי הינו ביטוח של המשלוח, שיספק מענה וכיסוי במידה ויקרה משהו למטען וקבלה של פיצוי נאות במידת הצורך. ביטוח זה מוצע כמעט עבור כול סוגי המטענים מחבילות קטנות ועד למכונות כבדות וגדולות. יחד עם זאת, כדי לקבל כיסוי מלא חשוב לבחור בקפידה ביטוח מתאים שמסופק על ידי חברה מומלצת ומנוסה בתחום. בין היתר יש לבחון אילו מצבים הביטוח מכסה לרבות רשימה של מדינות שעבורן אין כיסוי ביטוחי, וכמו כן צריך לזכור שביטוחים לא מכסים כל מצב. למשל במדינה שאינה יציבה כדאי לדאוג לתוספת ביטוח למקרי פגיעה במטען עקב מלחמה או פעולות טרור.

 

הכדאיות של ליווי מקצועי

שילוח לחול של חבילות ומטענים ניתן לבצע לבד באופן עצמאי או בעזרת גורם מקצועי המתמחה בנושא, כמו חברתנו TDY. יחד עם זאת, לא מדובר במעבר פשוט של חבילה בדואר ולמי שאין הבנה מעמיקה ועדכנית בתחום ואין לו את הזמן להתעסק בהליך השילוח ומעקב אחריו, עדיך לבצע את ההליך עם גורם מקצועי. גורם זה משמש למעשה כמתווך וכבא כוחו של שולח החבילה ויבצע בשמו את כל ההליכים הנדרשים באופן הטוב, היעיל והחסכוני ביותר, עם שקיפות מלאה מול בעלי המטען.


בין היתר הליך השילוח יותאם באופן מלא למאפייני המשלוח, עם בחירה של אמצעי ההובלה הכדאי ביותר במסלול הובלה כמה שיותר מהיר ובטוח. זאת לצד סיוע באריזה נכונה של המשלוח, מילוי כל טופס בהתאם לדרישות המכס בכל מדינה, מעקב בזמן אמת אחר המשלוח, ועוד.


 

logo בניית אתרים